blogHeader

Gdzie się podziały nasze maniery? Gdzie one mogą być?

FR Oh where oh where - Manners

Dobre zachowanie to nie jest coś, co dzieciom przychodzi naturalnie. Dzieci muszą być uczone, upominane i znowu upominane o znaczeniu dobrych manier. Dobre maniery sprawiają, że dzieci wyrastają na świadomych, ukształtowanych dorosłych. Rzecz w tym, aby nauczyć dziecko dobrych manier, stosownie do jego wieku, tak, aby zrozumiały jak maniery są ważne! Oto 6 dobrych manier znajdujących się na szczycie listy.

1. “Dziękuję” to słowo, które zarówno instruktorzy The Little Gym jak i rodzice nieustannie powinni podkreślać. Proste “dziękuję” to najlepszy sposób na wyrażenie wdzięczności. Kiedy ktoś zrobi coś dla ciebie, skomplementuje, da ci prezent itd., to ważne, aby mu podziękować. Kiedy dziecko jest już wystarczająco duże, najlepiej zachęcić je do pisania liścików z własnymi podziękowaniami, kiedy otrzymają od kogoś prezent albo spędzą z kimś czas.

2. “Proszę” albo “magiczne słowo”, to ważne narzędzie dla dzieci, aby dostały to, czego chcą. Nawet dziecko, które jeszcze nie mówi można nauczyć “proszenia”. Należy pamiętać aby wyrażane gestami “proszę” było również zakończone “dziękuję”, gdy dziecko dostanie już to czego chce.

3. “Przepraszam”, w pewnym wieku dzieci powinny już nauczyć się tego, że nie przerywa się dorosłym, którzy właśnie rozmawiają. Powinny raczej poczekać na swoją kolej, kiedy chcą coś powiedzieć niż przerywać rozmowę słowem “przepraszam”. Twoje dziecko nauczy się również używać słowa “przepraszam” w pozytywnym znaczeniu, jeżeli np. wpadnie na kogoś na ulicy.

4. “Dzień dobry i Do widzenia”, Pozdrowienia na powitanie i pożegnanie są podstawowymi formami komunikacji. Od najwcześniejszych lat życia dzieci powinny być uczone jak należy prawidłowo odnosić się do innych, kiedy wchodzą do lub wychodzą z pokoju. To świetny sposób na naukę podstawowych interakcji z innymi osobami.

5. Maniery przy stole; od najmłodszych lat małe dzieci mogą być uczone manier przy stole. Kiedy dzieci zaczynają jeść stałe posiłki i rzucać lub bawić się jedzeniem, to dobry moment na to, żeby im pokazać co jest akceptowalne a co nie. Kiedy dzieci nieco podrosną, ważne jest aby nauczyć je podstawowych manier przy stole – jak używać sztućców, prosić o podanie czegoś, gdy stoi za daleko, albo podziękować, kiedy skończyły posiłek. To podstawy, które zostaną na całe ich życie i pozwolą wspólnie cieszyć się posiłkami!

6. Jesteśmy dla siebie mili; ważne jest nauczyć dziecko jak być miłą i pozytywną osobą. Jeżeli powiesz dziecku, że dokuczanie i brzydkie słowa ranią ludzi, pozwoli mu to zrozumieć jak ważna jest życzliwość wobec innych.

Praktyka czyni mistrza – ćwicz i przypominaj swojemu dziecku o ważności dobrych manier. Rób to nieustannie. Jeżeli twoje dziecko nie mówi “proszę”, przypomnij mu o “magicznym słowie”, tak, aż będzie pamiętało! Warto też poćwiczyć różne scenki, które pozwolą utrwalić pozytywne zachowania w określonych sytuacjach. Nigdy nie jest za wcześnie aby nauczyć się dobrych manier, których znajomość na pewno zaprocentuje w przyszłości.


Grzeczne dzieci kończą pierwsze

FR Nice Kids Finish First

The Little Gym pomaga dzieciom rozwinąć umiejętności społeczne, które według badań, mogą mieć ogromny wpływ na osiąganie w przyszłości sukcesów.

Nauka już to potwierdziła: grzeczne dzieci nigdy nie są ostatnie. Przynajmniej nie według najnowszych badań, które sugerują, że dzieci w przedszkolu wykazujące pro-społeczne zachowania, maja większe prawdopodobieństwo pomyślnego ukończenia studiów i znalezienia satysfakcjonującej pracy. Przez 20 lat badano ponad 700 dzieci od wieku przedszkolnego aż do 25 roku życia. Badania pokazały, że u dzieci, które otrzymywały najwyższe noty w testach kompetencyjnych, takich jak dzielenie się, czekanie na swoją kolej czy słuchanie ze zrozumieniem, czterokrotnie wzrastało prawdopodobieństwo pomyślnego ukończenia studiów. Według tych samych badań, w niektórych przypadkach wymienione wcześniej umiejętności bardziej przygotowywały na sukces w przyszłości niż same umiejętności akademickie.

Pozytywne umiejętności społeczne są czymś, czego można się nauczyć i doskonalić przez całe dzieciństwo. Programy The Little Gym pomagają dzieciom rozwinąć umiejętności społeczne w przyjaznym otoczeniu, zapewniającym różnorodne bodźce edukacyjne. Gry są w specjalny sposób przygotowane, tak aby wspomagać rozwój społeczny. W pozbawionym rywalizacji środowisku dzieci bawią się razem ze sobą a nie występują przeciwko sobie. Dzieci uczą się liczenia ze zdaniem innych, są bardziej świadome uczuć innych i bardziej chętne do współpracy w ramach wspólnego celu. Ta niezbędna umiejętność społeczna uczy dzieci jak obcować z innymi w pozytywny i akceptowalny społecznie sposób, co sprawia, że stają się odpowiednio przystosowanymi małym ludźmi a później dorosłymi.


Korzyści z wykonywania obowiązków

FR Benefits of Chores

Czy dzieci potrzebują mieć swoje obowiązki? Według niedawno opublikowanego artykułu gazety Wall Street Journal , małe dzieci , które maja swoje obowiązki domowe “budują długotrwałe poczucie mistrzostwa w tym co robią, odpowiedzialności oraz ufaniu samemu sobie”. Który z rodziców nie chciałby tego dla swojego dziecka?

Artykuł mówi również o tym, że ci którzy zaczynali wykonywać swoje obowiązki w wieku 3-4 lat, są bardziej skłonni do utrzymywania pozytywnych relacji ze swoimi rodzinami, odnoszenia sukcesów w szkole oraz są bardziej empatyczni i otwarci na potrzeby innych. Czy musimy mówić coś więcej? Sprawdź 5 sposobów na zachęcenie twojego dziecka do pomocy w obowiązkach domowych:

1. Włącz muzykę, kiedy twoje dziecko zamiata podłogę w kuchni lub sprząta swoje zabawki. Muzyka w tle sprawi, że będzie wam razem przyjemniej wykonywać różne obowiązki.

2. Dzieci lubią dobra zabawę – ustaw czasomierz i zmotywuj je, aby wykonały swoje zadanie najszybciej (i najefektywniej) jak mogą.

3. Zastanów się w jaki sposób zachęcasz dziecko do wykonywania swoich obowiązków – zamień ten obowiązek w zabawę i daj dziecku świadomość pomagania ci w wykonaniu konkretnego zadania.

4. Ustal grafik obowiązków. Kiedy twoje dziecko wykona wszystkie obowiązki, pozwól mu wybrać nagrodę, taka jak np. spanie do późna w weekend, lody z mamą i tatą, albo wycieczka do zoo.

5. Baw się dobrze. Zachęcanie do wykonywania obowiązków w formie zabawy to najlepszy sposób, aby twoje dziecko wykonywało je teraz i w przyszłości.

Aby przeczytać cały artykuł, kliknij tu


6 sposobów na budowanie pewności siebie u dzieci

FR 6 Ways to Build Confidence in Kids

Największy wpływ na dzieci maja ich rodzice. Jako rodzic możesz zrobić mnóstwo rzeczy aby ustabilizować i umocnić pewność siebie twojego dziecka. Oto 6 sposobów na wzmocnienie pewności siebie twojego dziecka:

1. Komplementuj swoje dziecko. Komplementy znaczą więcej jeżeli odnoszą się do konkretnych wysiłków dziecka lub jego umiejętności. Spróbuj dokładnie określać co w dziecku lub jego zachowaniu ci się podoba, zamiast mówić ogólnie “świetna robota”.

2. Pielęgnuj zainteresowania twojego dziecka. Każde dziecko jest inne a ty jako rodzic i opiekun masz za zadanie pomóc swojemu dziecku czuć się w tych zainteresowaniach pewnie.

3. Nieustannie zachęcaj swoje dziecko. Ono nigdy nie zapomni uczuć jakie w nim wzbudzasz, dlatego ważne jest wspomaganie. Zachęcaj je, aby sięgnęło gwiazd!

4. Nie oceniaj swojego dziecka. To może ograniczyć zarówno samo dziecko jaki jego sposób postrzegania siebie w dorosłym życiu.

5. Zaufaj swojemu dziecku i pozwól podejmować mu decyzje.

6. Skup się na szklance pełnej do połowy – naucz swoje dziecko optymizmu. Nauka optymizmu sprawi, że pewność siebie dziecka wzrośnie!

Budowanie pewności siebie zaczyna się w bardzo wczesnym okresie życia, dlatego ważne jest zorientowanie dziecka na odnoszenie sukcesów. Skorzystaj z tych wskazówek i pomóż swojemu dziecku stać się bardziej pewnym siebie.


Tytuł: 5 sposobów na nawiązanie znajomości z innymi mamami

FR 5 Ways to Make New Mom Friends

Niełatwo jest nawiązywać znajomości będąc mamą w nowym miejscu. To tak jakbyś stała otoczona przez obce osoby na stołówce w pierwszy dzień szkoły i zastanawiała się gdzie najbardziej pasujesz. Tym razem jesteś na placu zabaw, masz na rękach dziecko, właśnie po raz tysięczny zaśpiewałaś mu piosenkę “Koła autobusu kręcą się” i jedyne o czym marzysz to konwersacja z kimś dorosłym. Czy to zbyt wiele?

Nie ważne czy jesteś w sklepie, na podwórku, czy w The Little Gym, jako świeżo upieczona mama nieustannie poszukujesz kontaktów z innymi mamami, aby porozmawiać o wszystkim i o niczym. Niezależnie od miejsca, poznawanie innych mam nie musi być stresujące i napawać cię paniką. Oto 5 wskazówek, dzięki którym z łatwością nawiążesz przyjaźnie z innymi mamami.

1. WYJDŹ Z DOMU. Naprawdę. Jak masz spotkać inne fajne mamy i się z nimi zaprzyjaźnić, kiedy cały czas spędzasz w domu? Zaangażuj się w jakieś spotkanie innych mam albo zapisz się do jakiejś grupy. Zapisz się na zajęcia dla dzieci z rodzicami w The Little Gym. Albo idź na plac zabaw i spróbuj wypatrzeć mamę, z którą możesz mieć coś wspólnego. To może być początek wspaniałej przyjaźni.

2. Znalazłaś przyjaciółkę? Weź od niej numer telefonu! Nie wstydź się! Znalezienie nowej przyjaciółki to jak umawianie się na randkę … jeśli mama ci się spodoba, weź od niej numer telefonu, tak abyście mogły spotkać się ponownie. Jeżeli za drugim razem nic z tego nie wyjdzie, przynajmniej nie powiesz, że nie próbowałaś!

3. Zaplanuj spotkanie. Znalazłaś fajną mamę? I ma dziecko w tym samym wieku co twoje? SUPER! Zaplanuj spotkanie. To najlepszy sposób na nawiązanie bliższej znajomości!

4. Zaplanuj wyjście z inną mama. Znajdź opiekę do dziecka, czas na wyjście mam. Umówcie się na kolację i ciesz się wspólnie spędzonym ze swoją nową przyjaciółką czasem. Mamy również zasługują na wolne!

5. Bądź sobą. To najlepszy sposób na znalezienie przyjaźni, która przetrwa.

Znalezienie nowej przyjaciółki-mamy nie zawsze jest proste, ale gdy ma się taka jedną lub dwie w pobliżu, robi to ogromną różnicę. Więc, następnym razem, kiedy będziesz w sklepie, na podwórku, albo w The Little Gym, nie bądź nieśmiała – sama rozpocznij rozmowę i zobacz co się stanie. W morzu jest pełno ryb, ani się obejrzysz i już będziesz miała grono przyjaciółek.


Nasz wybór najlepszych obiadów rodzinnych

FR Our Top 5 Family Dinners

Sami wiecie, jak ważne jest, żeby Wasze dzieci jadły zdrowe posiłki każdego dnia. Wszyscy również wiemy, jak trudne jest nakłonienie dzieci do tego, żeby jadły to, co chcieliby rodzice. Jeżeli macie już dosyć zapiekanego makaronu z serem i kurczaka, poniżej kilka zdrowych propozycji obiadów dla całej rodziny:

- Jak sprawić, żeby dzieci jadły więcej warzyw? Najlepiej zacząć od spaghetti z pożywnym, pełnym witamin sosem, zrobionym selera, marchewki i pomidorów. Jeżeli chcecie, możecie również dodać kuleczki z mielonej wołowiny lub indyka. (Czytaj więcej)

Tortille nadziewane czarną fasolką, szpinakiem, kukurydzą, gotowaną piersią z kurczaka. Przypiekane na drugi dzień będą równie smaczne!

- Wszyscy uwielbiają burgery! Spróbujcie zrobić je z mielonego indyka i czarnej fasolki. W tej wersji zawierają mnóstwo protein i błonnika. Podane z pokrojonym avocado nie mogą być zdrowsze. (Czytaj więcej)

- Sezamowa sałatka z kurczaka jest niecodzienną propozycją, a do tego bajecznie prostą. Dzieci będą przepadać za białą fasolką, marchewką, kurczakiem i makaronem, szczególnie, jeśli to one będą dodawać masło orzechowe do dressingu. (Czytaj więcej)

- Cała rodzina będzie prosić o kurczaka z warzywami zapiekanego w cieście francuskim. W podstawowym przepisie używane są piersi z kurczaka, seler i marchewki, ale możecie dodać takie warzywa, jakie tylko lubicie. (Czytaj więcej)

Smacznego!


Mity dotyczące przeziębienia i grypy

FR Cold and Flu Myths

Zaczyna się od pociągnięcia nosem i zanim się spostrzeżesz, cała rodzina kicha, kaszle i podaje sobie chusteczki. Jeżeli i Ty nie jesteś pewien, jak radzić sobie z grypą i przeziębieniem, nie jesteś sam. Oddziel fakty od fikcji dzięki tym trzem najbardziej popularnym mitom dotyczącym przeziębienia i grypy:

Mit 1: Szczepionka przeciwko grypie powoduje grypę

Po zastrzyku można faktycznie czuć się podobnie, jak podczas grypy, ale to nie jest żywa szczepionka i wirusy w niej zawarte nie są aktywne, co oznacza, że nie powodują infekcji. Odczuwanie efektów ubocznych, podobnych do symptomów grypy, oznacza, że system immunologiczny organizmu reaguje na szczepionkę w prawidłowy sposób.

Mit 2: Łatwo jest się przeziębić, jak się zmarznie

Pomimo troskliwych rad mamy, żeby się dobrze opatulać, to nie zimno powoduje przeziębienie. Amerykański Departament Zdrowia informuje, że o infekcję łatwiej w trakcie zimowych miesięcy ponieważ, przebywamy dłużej w zamkniętych pomieszczeniach i w bliższym kontakcie z dużą ilością ludzi.

Mit 3: Przytulanie i całowanie są świetnym sposobem na przenoszenie zarazków grypy i przeziębienia

Wirusy grypy i przeziębienia lubią dostawać się do kolejnych organizmów przez nos i oczy, więc uścisk lub całus w policzek nie są niebezpieczne. Nie obawiajcie się okazywać czułości przeziębionemu dziecku nie martwcie się, że możecie je zarazić swoim przeziębieniem i na odwrót. Wielu rodziców uznaje The Little Gym za bezpieczne i czyste miejsce, do którego warto przyprowadzać dzieci. Wkładamy w to wiele pracy i wysiłku, żeby każda Wasza wizyta była zgodna z Waszymi oczekiwaniami. Codzienne i cotygodniowe sprzątanie pomaga utrzymać nasze środowisko błyszczące i trzyma zarazki z daleka. Jeżeli Wasze dzieci nie czują się całkiem dobrze, pamiętajcie o możliwości odrabiania nieobecności, o której nas poinformujecie.


Sztuka Ruchu!

FR Get Up and Get Moving

Czasy się zmieniają i coraz trudniejsze dla rodziców staje się stałe uszczęśliwianie dzieci. Wiem, że nie jestem sama, kiedy mówię, że korzystałam z pomocy sprzymierzeńców takich, jak: telewizor, komputer, tablet, żeby tylko zająć czymś dzieci i mieć te pół godziny spokoju.

My rodzice doskonale wiemy, że to nie jest łatwe i że niestety dzieci mają zbyt łatwy dostęp do technologii. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) informuje, że dzieci średnio przez 7 godzin dziennie korzystają z telewizora, komputera, gier wideo, internetu, telefonów komórkowych. W świecie tak bardzo napędzanym przez technologię, jeszcze bardziej istotne staje się zapewnienie dzieciom dużej ilości aktywności fizycznej każdego dnia.

Jak więc zachęcić dzieci do aktywności fizycznej? Pokażcie im, że bycie aktywnym to świetna zabawa! Ćwiczcie razem jako rodzina, idźcie na wieczorny spacer, biegajcie razem, grajcie w piłkę na ogródku. Możecie również zapisać dzieci na zajęcia ruchowe takie, jak w The Little Gym, które pomogą im wyrobić odpowiednie nawyki na przyszłość. Nie zależnie od tego, czy biegasz, skaczesz, robisz przewroty, naucz dzieci Sztuki Ruchu, żeby zdrowy tryb życia był dla nich podstawą.


Wo sind unsere guten Manieren nur geblieben?

FR Oh where oh where - Manners

Gute Manieren sind etwas, das sich Kinder nicht auf natürliche Weise aneignen können. Kindern muss die Wichtigkeit guter Manieren beigebracht werden, und sie müssen immer und immer wieder daran erinnert werden. Gute Manieren helfen Kindern dabei, sich zu ausgeglichenen Erwachsenen zu entwickeln. Der Trick dabei besteht darin, Ihrem Kind Manieren beizubringen, die altersgerecht sind, sodass es in der Lage ist zu verstehen, warum Manieren SO wichtig sind! Hier sind 6 Verhaltensweisen, die ganz oben auf unserer Gute-Manieren-Liste stehen.

1. „Danke“ ist ein Wort, das sowohl Eltern als auch die Betreuer von The Little Gym nicht oft genug betonen können! Ein einfaches „Danke“ vermittelt die machtvolle Botschaft, dass man dankbar ist. Wenn jemand etwas für Sie tut, Ihnen ein Kompliment oder Geschenk macht usw., ist es wichtig, sich immer zu bedanken. Wenn ein Kind alt genug ist, ist es eine gute Übung, seine eigenen persönlichen Dankeskarten zu schreiben, wenn es ein Geschenk erhält oder Zeit bei einem Freund zu Hause verbracht hat. Eine schriftliche Dankeskarte bewirkt wahre Wunder!

2. „Bitte“ oder „das Zauberwort“ ist ein wichtiges Wort für Kinder, wenn sie das bekommen wollen, was sie möchten. „Bitte“ ist auch ein tolles Wort, das auch Kindern, die noch nicht sprechen können, beigebracht werden sollte. Wenn ein Kind etwas will, ist es wichtig, dass es gute Manieren an den Tag legt und „bitte“, gefolgt von einem „danke“ sagt.

3. „Entschuldigung“ oder „Verzeihung“: In einem bestimmten Alter sollten Kinder lernen, Erwachsene nicht zu unterbrechen, wenn sie eine Unterhaltung führen. Stattdessen sollten sie lernen abzuwarten, bis sie an der Reihe sind, oder „Entschuldigung“ oder „Verzeihung“ sagen, wenn sie das Gespräch unterbrechen möchten. Diese Wörter funktionieren auch in der Öffentlichkeit, wenn Ihr Kind zum Beispiel eine Person passieren möchte, die in seinem Weg steht, oder wenn es versehentlich mit einer anderen Person zusammenstößt. Wenn Ihr Kind „Entschuldigung“ oder „Verzeihung“ sagt, wird es nicht nur gehört, sondern tut dies auch auf positive Weise.

4. „Hallo“ und „Tschüss“: Begrüßungen und Verabschiedungen sind grundlegende Kommunikationsmittel. Schon in frühem Alter sollten Kinder lernen, wie man andere Menschen angemessen anspricht, wenn sie einen Raum betreten oder verlassen. Begrüßungen und Verabschiedungen sind eine tolle Möglichkeit, um Kindern beizubringen, wie man miteinander agiert.

5. Tischmanieren: Schon in frühem Alter können Kinder Tischmanieren erlernen. Wenn Kinder damit beginnen, feste Nahrung zu sich zu nehmen, werden sie oft getadelt, wenn sie mit Essen um sich werfen oder es ausspucken. Dies hilft Kindern dabei zu lernen, was akzeptabel ist und was nicht. Wenn Kinder etwas älter werden, ist es wichtig, dass sie sich grundlegende Tischmanieren aneignen: Sie sollten wissen, wie sie das Besteck richtig verwenden, darum bitten, Dinge gereicht zu bekommen, die außerhalb ihrer Reichweite sind, und fragen, ob sie aufstehen dürfen, wenn sie mit dem Essen fertig sind. Grundlegende Tischmanieren begleiten Kinder durch ihr ganzes Leben und helfen auch den Eltern dabei, ihre Mahlzeiten zu genießen!

6. Nett zu anderen sein: Es ist wichtig, dass Kinder lernen, wie man nett und positiv ist. Wenn man Kindern beibringt, dass gemeine Wörter und Hänseln andere Personen verletzen, hilft dies dem Kind dabei, zu verstehen, wie wichtig es ist, nett und höflich zu sein.

Übung macht den Meister – üben Sie regelmäßig mit Ihrem Kind, und erinnern Sie es an die große Bedeutung, die gute Manieren haben. Seien Sie hartnäckig: Wenn Ihr Kind nicht „bitte“ sagt, fragen Sie es einfach: „Wie lautet das Zauberwort?“, und Ihr Kind wird den Dreh schnell raus haben! Oftmals sind Rollenspiele eine tolle Möglichkeit, um Ihrem Kind beizubringen, wie man in bestimmten Situationen angemessen handelt. Gute Manieren sind von äußerster Wichtigkeit, und am besten üben Sie sie mit Ihrem Kind bereits in jungen Jahren!


Nette Kinder kommen als Erstes ins Ziel

FR Nice Kids Finish First

The Little Gym hilft Kindern dabei, sich soziale Fähigkeiten anzueignen, die laut Studienergebnissen wohl der wichtigste Faktor für langfristigen Erfolg sind.

Die Wissenschaft hat bestätigt: Nette Jungs kommen nicht als Letztes ins Ziel. Zumindest nicht laut einer neuen Studie, die besagt, dass bei Kindergartenkindern, die pro-soziale Verhaltensweisen an den Tag legen, die Wahrscheinlichkeit höher ist, die Universität abzuschließen und einen festen Arbeitsplatz zu haben. Die 20-jährige nationale Studie hat über 700 Kinder vom Kindergarten bis ins Alter von 25 Jahren begleitet. Die Forscher fanden heraus, dass bei denjenigen Kleinkindern, die im Bereich Sozialkompetenz – wie miteinander teilen, sich abwechseln und zuhören – am besten abgeschnitten haben, die Wahrscheinlichkeit viermal höher ist, die Universität abzuschließen, als bei denjenigen Kindern, die in diesem Bereich schlechter abgeschnitten haben. Die Studie kam auch zu dem Ergebnis, dass diese Arten der Sozialkompetenz ein besseres Anzeichen für zukünftigen Erfolg sein können als schulische Leistungen.

Positive soziale Fähigkeiten können während der gesamten Kindheit erlernt und verbessert werden. Die Programme von The Little Gym helfen Kindern dabei, sich in einem lustigen Umfeld, das einen anderen Lernkontext bietet, soziale Fähigkeiten anzueignen und weiterzuentwickeln. Die Spiele wurden gezielt entwickelt, um die soziale Entwicklung zu fördern, und das nicht wettkampforientierte Umfeld ermutigt die Kinder dazu, miteinander – und nicht gegeneinander – zu spielen. Die Kinder lernen, mehr Rücksicht aufeinander zu nehmen, sich der Gefühle anderer bewusster zu werden und eher dazu bereit zu sein, zum Nutzen aller zusammenzuarbeiten. Dank dieser grundlegenden Alltagsfähigkeiten lernen Kinder, wie man auf positive und sozialverträgliche Weise interagiert, was ihnen dabei hilft, ausgeglichene junge Menschen zu werden, sodass sie auch – was die Forschung nun bestätigt hat – zu ausgeglichenen Erwachsenen heranwachsen.


Next